İşçiye Az İş Verilmesi Haklı Fesih Sebebi Sayılır

Paylaş

İşçiye Az İş Verilmesi Haklı Fesih Sebebi Sayılır4857 Sayılı İş Kanunu’nda “İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı”nı düzenleyen 24. maddesinin 2. fıkrasında “Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlığı altında e bendinde; “Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.”  denilmek suretiyle işçiye parça başı veya yüzde usulü çalışan işçiye ücretinin düşmesine sebebiyet verecek şekilde yapabileceği tutardan az iş verilmesi haklı fesih sebeplerindendir.

Örnek verecek olursa; sefer primi ile çalışan tır şoförlerinin sebepsiz yere, sırf sefer priminden mahrum kalması için sefere göndermemesi haklı fesih sayılır.

İşçi, kendisine az iş verilmesi nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş akdini haklı olarak feshedebilir. İşçi, bu nedenle kıdem tazminatına hak kazanıyorsa da ihbar tazminatına hak kazanamaz.

 

Mesaj Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*