İşçiye Hakaret Edilmesi, İşçinin Tehdit Edilmesi

Paylaş

İşçiye Hakaret Edilmesi, İşçinin Tehdit Edilmesiİş yaşamında işçinin hakarete uğraması, tehdit edilmesi durumlarında işçilerin yapması gerekenler nelerdir? İşçinin, kendisine hakaret, küfür edilmesi veya tehdit edilmesi durumunda yasal hakları nelerdir?

4857 Sayılı İş Kanunu’nda “İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı”nı düzenleyen 24. maddesinin 2. fıkrasında “Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlığı altında b bendinde; “İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.”  ve yine c bendinde; “İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.” denilmek suretiyle işçiye hakaret, küfür edilmesi ve işçinin tehdit edilmesi durumunda işçiye kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş akdini sonlandırma hakkı vermiştir.

İşverenin veya vekilinin işçiye veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söylemesi, hakaret etmesi, küfür etmesi, bu yönde davranışlarda veya cinsel tacizde bulunması, sataşması halinde işçinin haklı fesih hakkı bulunmaktadır. İşçinin hakarete uğraması, darp edilmesi, tehdit edilmesi durumlarında işçi iş sözleşmesini haklı olarak fesheder ve kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak haklı dahi olsa iş akdinin fesheden taraf ihbar tazminatına hak kazanamayacağından ihbar tazminatına hak kazanamaz.

8 Yorumİşçiye Hakaret Edilmesi, İşçinin Tehdit Edilmesi

  1. Servis personeli olarsk calisyorum molamda bir misafir asiri alkollü bama ana avrst küfür etti bende aynı sekilde karsılık berdim onunla jiç bi dialogum yokken direk bama küfretti bende ona ettim sinirime hakim olamadım hukukı yanı nedir

  2. Isveren ıscını işten ve sigortadan cıkartıp sonra istifa etmısgıbı gosterıyor. Ve ihbar tazminatını vermemek ıcın sigortaya gerı alıyor aynı gunun icinde iki sefer oluyor. Baska bır ıse girmesını engellemek icın tehdit ediyor kanunda bunun yerı nedır

  3. Selamlar. Ben bi mağazada 10 yildir çalışıyorum.oraDa çalışan yasal olarak mudur olmayan fakat öyle hitap edilen kişi tarafından sürekli hakarete ugruyorum öncelikle ofise girip üzerime yürüyüp bana hakaret edip tehdit edip sen bi köpeksn bu bilgisayari kafanda Kırarım gibi sözler ve tehditler savurup o an is yerim de olduğum için ses çıkarmayıp sonrasında sinir krizleri geçirip hastaneye kaldirldm.patronlarıma bunu bildirdiigmde konuyu hallediceklerini soyleym hiç bi şekilde gerekeni yapmadılar ve sikaytmden vazgecirdiler aynı şekilde 1 ay sonra tekrar bana hakaretler yağdırdı çıkmak istiorm fakat tazminat vermezler bu şekilde.orda çalışanlar şahit fakat işlerinden olmamak için açıkça sahitlige yanasmiyorlar .bunun için ne yapmalıyım o günkü hastane raporum yeterli olur mu ya da gizli sahitlik durumu .cnku mudur sifatnda oldgu için kimse sahitlige yanasmiyor.şikayet etmek istiyorum bu haksızlığa karşı.ne yapmam gerekiyor bilgi verirsenz sevinirim.

  4. Çalıştığım iş yerinde başka bir çalışan bana hakaret ve kufur edip ve çıkışta görüşeceğimiz konusunda tehdit etti ve boğazımda kızarıklık oluştu.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  5. İyi günlür 3 yıldır bir şirkette çalışıyorum ve hep şehirdışında çalışıyorum ve şirket yeme içme yatma herşeyi karşılıyor ve başka bir şantiye gittiğimde bana konteynırda kalmamı istedi bende kalmak istemiyordum çünkü 3 yıl boyunca hep otel kalıyordum ve firmanın müdürrü orda kalmasan tutunanağını yaz çıkışı ver işi bırak diyordu bende bırakmıyorum dedim oda sen yapmasan bensinin işini fes ederim dedi..sizce burda ne yapmalıyım şididen ilginiz için teşekkürler..

  6. İşveren vekili müşterinin oldugu satıs alanında müşterilerin ve iş arkadaşlarımın yanında rapor ve izin alırsan son kez uyarıyorum işten çıkarırım tehditinde bulundu

Mesaj Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*